Wyposażenie

Druga linia wyposażenia

W dzisiejszym poście przedstawimy tak zwaną „Drugą linię” wyposażenia i jej wersje użytkowane przez strzelców z JS1008. Prosimy o traktowania poniższego tekstu wyłącznie w formie doradczej gdyż sprawa sprzętu indywidualnego jest indywidualną sprawą każdego Strzelca.

More…

Blog

Camp „Frombork”

 

Frombork, Frocek, lub po prostu Fro…..

 

Nie będąc skromnym, myślę że na temat tego miejsca krążą już prawdziwe legendy…

Ci co tam byli na pewno wspominają. A przez paręnaście lat naszej działalności przez to miejsce, mogę stwierdzić śmiało, przewinęło sią już kilka setek rekrutów, strzelców i kadry strzeleckiej z różnych części Polski.

 

Zapraszam na recenzję naszego największego wydarzenia szkoleniowego w roku strzeleckim: „Camp Frombork”

 

More…

Wyposażenie

Oporządzenie podstawowe rekruta

 

Serdecznie witam.

W tym artykule chciałbym opisać bliżej wyposażenie jakiego będą używać młodzi rekruci zaraz po przybyciu w nasze szeregi.

 

  1. Trochę historii wyposażenia podstawowego w JS1008.
  2. Idea wyposażenia czyli dlaczego taki a nie inny.
  3. Opis elementów jakie otrzymuje rekrut.
  4. Modernizacja planowana na kolejne lata.

More…

Wyposażenie

Posterunek obserwacyjny-wyposażenie

W tym krótkim wpisie chciałbym przedstawić Wam sprzęt jakiego używamy w naszej Jednostce Strzeleckiej, do realizacji szkolenia z organizowania i prowadzenia POSTERUNKU OBSERWACYJNEGO.

Jako że nasza JS jest mała jednostką to skupiamy się na szkoleniu obejmującym działania lekkiej piechoty oraz działania rozpoznawcze. Mamy w swoich szeregach ludzi, którzy na co dzień zajmują się tymi zagadnieniami w Wojsku Polskim i jest to ich praca zawodowa, dlatego też każdy element z powyższych zagadnień jest nauczany fachowo, przez odpowiednich instruktorów.

 

More…

Wyposażenie

VIPER HOOD

Poniżej opiszemy w mocno skróconej wersji czym jest VIPER HOOD, jak go stworzyć samodzielnie i właściwie do czego się nam przyda.

Zapraszamy do lektury.

VIPER HOOD to w zasadzie nic innego jak rodzaj lekkiego „Maskałatu” lub jak kto woli „Ghille Suit” (zostaną one opisane przez jednego z naszych instruktorów w obszernym artykule na blogu).

Konstrukcyjnie można powiedzieć, iż jest to kaptur snajperski wykonany na bazie siatki maskującej.

Na stanie w Jednostce Strzeleckiej posiadamy ich kilka sztuk, zostały one wykonane dość dawno temu i są wydawane na zajęcia wymagające wysokiej skali kamuflażu, takie jak budowa posterunku obserwacyjnego czy organizowanie zasadzki.

Poniżej kilka przykładów

W „Strzelcu” kładziemy duży nacisk na samodzielność w realizowaniu zadań dlatego też młody rocznik Strzelców jest nauczany jak wykonywać VIPER HOODY samodzielnie. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad jak sobie poradzić z tym zadaniem.

1. Warto zakupić gotowy podkład firmy NFM albo zamówić z ALIEXPRESS lub jeśli masz tyle czasu oraz cierpliwości uszyj samemu. Polecam tą drugą opcję, aczkolwiek należy się nastawić na dość długi czas dostawy.

2.Zorganizuj bluzę mundurowa oraz skrój ją tak, aby tył bluzy kończył się na łopatkach a przód na wysokości mostka. Preferowane są oczywiście bluzy w kamuflażu i generalnie jego rodzaj jest dowolny. W dalszym etapie należy doszyć kaptur, może on być wykonany z kawałka materiału lub odcięty od starej bluzy, ważne aby był w kolorze gwarantującym poprawnie stonowany kamuflaż. Nie obcinając rękawów na to wszystko naszyj siatkę najlepiej maskująca.

3. Proponujemy zakupić w sklepie militarnym lub Aukcji internetowej tak zwaną linkę „Paracord” oraz Rafie naturalną.

 

 

Rafia naturalna jest rodzajem wysuszonej rośliny ozdobnej używanej w florystyce, świetnie pomoże nam w budowaniu wzoru kamuflującego. Niezbędne również będą barwniki do ubrań w kolorach oliwki, brązu, oraz zieleni – dostępne w każdej pasmanterii. Barwniki posłużą nam do farbowania rafii. Należy podzielić rafie na 3 części każdą z nich włożyć do wcześniej przygotowanych pojemników. Barwniki przygotuj zgodnie z zaleceniami producenta. Butelka octu może pomóc w utrwaleniu koloru.

 

 

 

 

4. Rozpoczynamy finalny etap tworzenia naszego VIPER HOOD`u

Przywiązujemy tzw. farsz – bierzemy kępki rafii i dowiązujemy do siatki według zasady:

  • 80% naturalnego maskowania (trawa, liście, gałązki etc.)
  • 20% sztucznego czyli rafii.

Paracord dzielimy na odcinki 15 cm i dowiązujemy do siatki. Posłuży później do wiązania naturalnego maskowania – adekwatnego do terenu w którym działamy.

 

Strzelcy Karaś oraz Sejdak, w drodze na posterunek obserwacyjny. Strzelcy są wyposażeni

w samodzielnie wykonany Viper Hood.

 

Strzelec Kreczman w przygotowanym do działania Viper Hood z maskowaniem naturalnym.

Poprawianie kamuflażu twarzy oraz rąk przy użyciu kredki maskującej

 

 

Powyższy proces został opisany dość krótko i zwięźle z pominięciem całej historii różnego rodzaju strojów maskujących, i znaczenia na dzisiejszym polu walki . Artykuł na ten temat zostanie obszernie opisany wkrótce przez jednego z naszych instruktorów, absolwenta kursu, tzw” Szkoły Duchów” organizowanego dla snajperów i strzelców wyborowych w Wojsku Polskim, więc wiedza przekazana będzie z pierwszej ręki. Zapraszamy do lektury!

 

Autor artykułu: st. plut. ZS Jakub Zalewski