W tym i w kolejnych postach opiszemy Wam podstawowy sprzęt wykorzystywany przez strzelców w naszej Jednostce Strzeleckiej.
Zapraszamy do zapoznania się.
Krótki wstęp:
W naszej jednostce ustalony został standard wyposażenia który nazywany jest „Wykazem podstawowego wyposażenia strzelca”
To nic innego jak wyposażenie potrzebne do działań w polu. Nasz system przenoszenia oporządzenia podzielony jest na 3 podstawowe linie (oraz dodatkowe 4 i 5 których nie będziemy rozwijać).
Skupimy się na 3 pierwszych.
Linia 1 to sprzęt przenoszony na sobie w kieszeniach munduru. Wyposażenie które jest potrzebne do przetrwania strzelcowi w razie wielkiej awarii lub do wykorzystywania na bieżąco podczas wykonywania różnych zadań bojowych czy też obozowych. W kieszeniach munduru strzelca znajdziesz mi. in. krzesiwo, scyzoryk czy awaryjny zestaw przetrwania.
Linia 2 to wyposażenie przeznaczone do walki. Przenoszone jest w oporządzaniu taktycznym, np. w kamizelce lub szelkach oporządzeniowych.
W kamizelce taktycznej, jaką nosi strzelec, znajdują się przede wszystkim magazynki z amunicją do etatowej broni, granaty i parę innych bardzo przydatnych drobiazgów. Mówi się, że bez wody strzelec pożyje krótko ale bez amunicji przeżyje krócej.
Linia 3 to sprzęt szturmowy lub sprzęt marszowy, przenoszony w plecaku na „garbie”. Główną różnicą między tymi sprzętami jest pojemność plecaka.
Gdy strzelec zabiera sprzęt MARSZOWY pakuje go w duży zasobnik piechoty ok. 80-90l. Dlaczego taki duży? Dlatego żeby zawsze mógł coś dorzucić, czy to rgrure i pociski do niej, minę przeciwpancerną, dodatkową wodę, radiostację czy siatkę maskującą. Gdy strzelec zabiera sprzęt SZTURMOWY pakuje się w mniejszy plecak patrolowy około 30 litrowy. Wszystko jest uzależnione od tego: na ile idzie; gdzie idzie i po co idzie. To kilka czynników które decydują jaki sprzęt zabieramy.
- W tym poście opiszemy 1 linie wyposażenia.
Zaczniemy od pierwszej linii czyli wyposażenie, które strzelec ma zawsze przy sobie w kieszeniach munduru.
Jakiego munduru używa strzelec? Mundur strzelca musi być w kamuflażu wz93 PANTERA LEŚNA. Jaki sobie strzelec zorganizuje mundur w tym kamuflażu to indywidualna sprawa. Większość strzelców nosi mundury wz2010, używane są również mundury firmy Helikon czy szyte na zamówienia przez różne firmy i lokalne krawcowe.
Warto wprowadzić kilka przeróbek do swojego munduru m.in. naszyć łaty z cordury na kolanach aby za szybko się nie przecierały i trochę chroniły przed wilgocią–to taka mała podpowiedź. To mundur w pole więc nie musi być idealny pod względem regulaminu i przepisów ubiorczych. Co jeszcze strzelec powinien zrobić z takim mundurem? Jak najrzadziej go prać. Dlaczego? Walory maskujące. Dowiecie się sami z czasem.
Poniżej umieszczam fotkę wraz z opisem sprzętu.
1-kapelusz wz93 plus kocie oczy zazwyczaj noszony na głowie jeśli to w lewej kieszeni cargo w spodniach wymiennie z czapką.
2-latarka czołowa z czerwonym filtrem. podczas działań nocnych noszona na szyi.
3-rękawice taktyczne jeśli nie na dłoniach to w prawej kieszeni. W zależności od warunków cienki lub typowo zimowe.
4-scyzoryk firmy victorinox razem z krzesiwem. Nosimy na sznurku by nie zgubić!!!
5-awaryjny zestaw surwiwalowy noszony zazwyczaj w prwawej kieszeni na ramieniu. W skład zestawu wchodzi 2x tampon ewentualnie jakaś rozpałka i tampon oraz źródło ognia.
6-gwizdek noszony na sznurku w prawej kieszeni bluzy. Waż aby był bez kulki.
7-kompas/busola noszona na sznurku w lewej kieszeni na ramieniu.
8-2x zapalniczka żarowa.
9-awaryjna latarka z światłem białym. W tym przypadku czołowa.
10-komin noszony na szyi lub w lewej kieszeni cargo.
11-czapka podhełmówka jeśli nie na głowie to w lewej kieszeni cargo.
12-czapka zimowa polarowa produkcji „Helikon-tex” w zależności od warunków pogodowych na głowie lub w lewej kieszeni, jeśli jest lato polecam nosić czapkę zawsze w plecaku.
13-zegarek
14-nakolanniki w tym przypadku „czekoladki MON’’ wewnętrzne stosujemy również zewnętrzne.
15-tzw. brązowy alarm czyli mokre i suche chusteczki dodatkowo żel antybakteryjny do załatwiania tak zwanej dwójki. noszony w prawej kieszenie w rejonie kostki.
16-opatrunek osobisty plus opcjonalnie koc NRC. Noszony lewej kieszenie w rejonie kostki.
17-szal snajperski noszony na szyi
Ciąg dalszy nastąpi…..
Autor: plut. ZS Jakub Zalewski