W dzisiejszym poście przedstawimy tak zwaną „Drugą linię” wyposażenia i jej wersje użytkowane przez strzelców z JS1008. Prosimy o traktowania poniższego tekstu wyłącznie w formie doradczej gdyż sprawa sprzętu indywidualnego jest indywidualną sprawą każdego Strzelca.
W ramach przypomnienia, przyjęliśmy standard zwany „Liniowością wyposażenia” i w skrócie:
1-Linia: Sprzęt potrzebny do przetrwania w sytuacjach awaryjnych. Przenoszony w kieszeniach munduru
2-Linia: Sprzęt przeznaczony bezpośrednio do działania na polu walki.
3-Linia: sprzęt przenoszony w plecaku/zasobniku.
Dodatkową wytyczną dla powyższego sprzętu jest wymóg aby był on w kamuflażu wz93, lub jeśli to niemożliwe w kolorze oliwkowym.
Ponadto również chcemy uspokoić. Mimo, że lista opisanego sprzętu jest dość obszerna, to jego posiadanie nie jest potrzebne do uczestnictwa w naszej działalności. Jednostka Strzelecka zapewnia wszystkim nowym członkom podstawowe wyposażenie potrzebne do codziennej pracy strzeleckiej.
Pierwszym rodzajem wyposażenia jest tzw „Chest-rig”. Czyli kamizelka taktyczna a w zasadzie panel piersiowy. Często jest łączony z pasem nisko profilowym. U nas używane głównie do działań w lesie czyli w zielonej taktyce. Bardzo dobrze współdziała z dużym zasobnikiem ze względu na „Czyste plecy”, czyli nie posiada większych elementów oporządzenia które mogłyby przeszkadzać w trakcie marszu, np. ściągacze czy klamry regulujące.
Na poniższym zdjęciu znajduje się przykład „Chest-rig`a” używanego przez plut. ZS Zalewskiego wraz z całą listą wyposażenia przenoszonym za jego pomocą.
-
Broń etatowa w tym wypadku 5,56mm kbs BERYL B z latarką
-
Mapnik firmy HELIKON-TEX
-
Ochronniki słuchu aktywne z możliwością podpięcia radio telefonu opcjonalnie
-
Zestaw słuchawkowy typu bowman
-
Maska pgaz MP-5 przenoszona w pokrowcu MIWO MILITARY
-
Rękawiczki taktyczne
-
Zapas magazynków do BERYLA 4szt przenoszone w ładownicach firmy LUBAWA
-
Latarka kątowa zapewniająca czerwone, niebieskie oraz białe światło oraz widziane tylko w noktowizji
-
Radiotelefon przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Wyposażenie tzw. BZDURNIKA czyli notes, linijka, ołówek na sznurku przywiązane do notesu, marker, monokular, kompas SILVA, awaryjna zapalniczka z nawiniętą taśmą izolacyjną, ściąga z meldunkami i innymi przydatnymi informacjami. Wyposażenie przenoszone w kieszeni HELIKON-TEX
-
Poddupnik na pasku czyli karimata obszyta materiałem wodoodpornym z doszytym paskiem
-
LATHERMAN OHT
-
Zapas granatów jeden dymny drugi obronny F1 przenoszony w ładownicy SPEC OPS i MIWO MILITARY
-
Nożyczki ratownicze
-
Pakiet survivalowy
-
2x magazynek do broni krótkiej przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Zapas magazynków do BERYLA 2szt przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Zapas wody 0,5l w butelce firmy HELIKON-TEX
-
Indywidualny pakiet medyczny typu „Blow out” szyty własnoręcznie w środku pakiet potrzebnych opatrunków .Kieszeń wykonana własnoręcznie
-
Nóż szturmowy wz98. Pokrowiec wykonany własnoręcznie
-
Broń krótka w tym przypadku pistolet Glock 17 przenoszony w kaburze z systemu plce
-
Opaska uciskowa typu CAT gen. 7 w pokrowcu szytym własnoręcznie
-
Worek zrzutowy sztywny szyty własnoręcznie
Drugim rodzajem wyposażenia są pas-oszelki czyli “Belt-kit”.
Jest to oporządzenie którego głównymi elementami są pas połączony z szelkami. Mimo dużej wygody i wysokiej mobilności posiadają również istotną wadę. Kolidują dość mocno z użytkowaniem dużego plecaka/zasobnika. Można je wykorzystać razem z „Chest-rigiem” lub “Plate carrierem”.Ciekawą cechą tego rodzaju oporządzenia jest jego dopasowanie do warunków fizycznych użytkownika. Generalnie powinny być używane przez osoby o “Szerszych” gabarytach. Powód jest prosty: osoba szersza jest w stanie umieścić na pasie większą ilość sprzętu niż osoba “Smukła” (patrz chor. Turczyk 🙂 )
Poniżej przedstawiamy “Belt-kit” sierż. ZS TKACZUKA
-
Rękawiczki taktyczne
-
Broń etatowa w tym wypadku 7,62mm kbk akm
-
Opaska uciskowa typu CAT
-
Zapas magazynków przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Wyposażenie z tzw. BZDURNIKA zapalniczka 2x, kredka maskująca, flamaster. latarka czołowa, scyzoryk, lightstick kieszeń firmy BARIBAL
-
granat F1, 2x błysk przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Poddupnik (mimo komicznej nazwy bardzo przydatny przedmiot, zwłaszcza gdy zimą spędzamy pól dnia siedząc na posterunku obserwacyjnym)
-
IPMED kieszeń MIWO MILITARY
-
Zapas wody 1l przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Nóż taktyczny
-
Sznurek, notes, ołówek, linijka, chusteczki, zestaw survivalowy
-
Monokular
-
Zestaw kluczu imbusowych
-
latarka 11,12,13,14 przenoszone w kieszeni firmy BARIBAL
Poniżej jeszcze umieszczamy zdjęcie poglądowe wyposażenia które otrzymuje każdy rekrut po przybyciu do Jednostki Strzeleckiej. Jest to wyposażenie Armii Brytyjskiej zwane PLCE. Więcej na jego temat przeczytacie pod tym linkiem .Jest to oczywisty wyjątek od reguły, iż sprzęt tylko w kolorze oliwkowym lub Wz93. Wynika to z trzech kwestii: Sprzęt jest łatwy do pozyskania oraz na etapie rekruta/młodego strzelca w zupełności wystarczający, no i wydawany na stan, czyli nie trzeba się martwić od pierwszego dnia u nas o sprzęt do działania na zajęciach.
Ostatnim rodzajem wyposażenia jest „Plate-carrier”. Jest to kamizelka lekka przystosowana do przenoszenia płyt balistycznych. Jest często wykorzystywana z pasem nisko profilowym. Używana głównie do działań w terenie miejskim, na strzelnicy czy w momencie gdy zadanie tego wymaga. Dodamy również obserwując obecny konflikt na W Ukrainie, że jest to sprzęt praktycznie idealnie dostosowany do realiów walk prowadzonych z wielką intensywności w terenie mieszanym, zapewniający wysoki poziom ochrony użytkownika.
-
Broń etatowa w tym wypadku 5,56mm kbs BERYL B
-
Granat obronny F1 przenoszony w ładownicy SPEC OPS
-
Granat dymny przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Maska pgaz MP-5 przenoszona w pokrowcu MIWO MILITARY
-
Radiotelefon przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Rękawiczki taktyczne
-
Mapnik naręczny
-
Wyposażenie tzw. BZDURNIKA czyli notes, linijka, ołówek na sznurku przywiązane do notesu, marker, kompas SILVA, ściąga z meldunkami i innymi przydatnymi informacjami. Wyposażenie przenoszone w kieszeni HELIKON-TEX
-
Poddupnik na pasku czyli karimata obszyta materiałem wodoodpornym z doszytym paskiem
-
2x magazynek do broni krótkiej przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Zapas magazynków do BERYLA przenoszony w ładownicy MIWO MILITARY
-
Zapas wody 0,5l w butelce firmy HELIKON-TEX przenoszony w ładownicy butelkę MIWO MILITARY
-
Nóż szturmowy wz98 w pochwie wykonanej własnoręcznie
-
Broń krótka w tym przypadku pistolet Glock 17 w kaburze z systemu plce
-
Opaska uciskowa typu CAT gen. 7 w pokrowcu szytym samodzielnie
Chcielibyśmy jeszcze raz powtórzyć, iż posiadanie identycznego sprzętu który został opisany w poście nie jest obowiązkowe. Sprzęt który tutaj widzicie był kompletowany przez długi czas i dobierany zgodnie z potrzebami i doświadczeniem. Jeśli planuje ktoś dłuższą działalność w strukturach „Strzelca” lub np w wojsku to proszę potraktować to jako luźną sugestię od osób które niekiedy zbierały doświadczenie przez długie lata, często trafiając na kiepski sprzęt i wywalając kasę w błoto. Powyższy sprzęt możemy z czystym sumieniem polecić, gdyż był sprawdzony chyba we wszystkich możliwych warunkach.
Macie pytania, sugestie? Zostawcie komentarz.
Autor tekstu: plut. ZS Zalewski
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!
Witam, na początek chciałbym powiedzieć że jestem w szoku, to znaczy ponieważ od niedawna interesuje się strzelectwem i szukam w internecie szkoleń strzeleckich/taktycznych i tak trafiłem na waszą stronę. Nie wiedziałem o waszym istnieniu i wielka szkoda bo dziś jestem chyba już za stary by wstąpić w wasze szeregi ale napewno przywiozę syna jak podrośnie bo narazie ma tylko 4 lata.
Super że jesteście i robicie to co robicie.
Jako Polak i jako Elblążanin jestem z was dumny!
Dziękujemy !