W tym krótkim wpisie chciałbym przedstawić Wam sprzęt jakiego używamy w naszej Jednostce Strzeleckiej, do realizacji szkolenia z organizowania i prowadzenia POSTERUNKU OBSERWACYJNEGO.
Jako że nasza JS jest mała jednostką to skupiamy się na szkoleniu obejmującym działania lekkiej piechoty oraz działania rozpoznawcze. Mamy w swoich szeregach ludzi, którzy na co dzień zajmują się tymi zagadnieniami w Wojsku Polskim i jest to ich praca zawodowa, dlatego też każdy element z powyższych zagadnień jest nauczany fachowo, przez odpowiednich instruktorów.
Poniżej prezentujemy „Etatowe” wyposażenie oddziału który pracuje na posterunku obserwacyjnym. Część z tych elementów wchodzi w skład wyposażenia indywidualnego każdego strzelca, natomiast pozostałe elementy są dobierane typowo pod zadanie które ma zostać wykonane.
- Luneta obserwacyjna- Luneta służąca do prowadzenia skrytej obserwacji. Używamy lunet wyposażonych w trójnogi, co zapewnia stabilne podparcie i pozwala na wielogodzinną skrytą obserwację. Sprzęt jest oczywiście pomalowany farbą maskującą lub zamaskowany siatką maskującą aby zminimalizować szansę wykrycia obserwatora.
2. Szkicownik/dziennik obserwacji- Służy do dokładnego opisywania obserwacji oraz wszelkich zdarzeń jakie maja miejsce w rozpoznawanym obszarze. Dane zebrane przez obserwatorów trafiają do dowództwa które na ich podstawie mogą podjąć decyzję o natarciu, wycofaniu, a może uderzeniu artyleryjskim?
Na zdjęciu strzelec w trakcie pracy ze szkicownikiem.
3. Siatka maskująca- Płachta siatki która pozwala nam zostać niezauważonymi w trakcie wykonywania zadania, i pozwala znacznie wydłużyć żywotność strzelca w środowisku w którym się znajduje.
4. Viper Hood- O tym elemencie wyposażenia przeczytasz więcej tutaj.
5. Sekator- Najbardziej śmiercionośny element wyposażenia strzelca. A tak na poważnie niezastąpione narzędzie kiedy trzeba przygotować i oczyścić linie obserwacji/strzału. Najlepiej markowe, gdyż są intensywnie używane i liczy się ich niezawodność, Wbrew pozorom, usterka lub brak tego narzędzia naraża nas na ryzyko wykrycia lub braku możliwości prowadzenia obserwacji.
6. Linka elastyczna „Expander”- zwykła linka elastyczna która bardzo ułatwia rozstawianie stanowiska i jego umocowania w terenie.
7. Poncho/tarp/płachta. Element wyposażenia który pozwoli nam na improwizowany kamuflaż lub zwyczajnie uchroni podczas wielogodzinnej obserwacji w trudnych warunkach. ponadto stanowi świetną alternatywę dla namiotu kiedy musimy iść spać w terenie „Na Szybko”
8. Mapa. Bez względu gdzie działamy zawsze towarzyszy nam klasyczna mapa, czyli odwzorowanie terenu w 2D. Mimo posiadania zaawansowanych systemów nawigacji takich jak GPS oraz innych, zwykła mapa i kompas pozostaną niezastąpione. Czytanie mapy jest elementem szkolenia na który strzelcy zwracają szczególną uwagę.
Strzelec w trakcie pracy na mapie
9. Radiostacje do łączności w terenie na poziomie drużyna/pluton. Służą do łączności pomiędzy obserwatorami a resztą oddziału, pozwalają na szybką wymianę informacji, co jest sprawą kluczową w trakcie działań. Preferowanymi radiostacjami w naszej JS są radiotelefony firmy „Baofeng” które są świetne biorąc pod uwagę stosunek jakość/cena. Zapewniają w dobrych warunkach łączność w promieni około 8km.
Podsumowując w powyższym wpisie chcieliśmy Wam pokazać sprzęt na jakim na co dzień pracujemy w realizacji konkretnych zadań, oraz jakiego będziecie używać będąc w naszych szeregach. Sprzęt będzie sukcesywnie opisywany w dalszych postach na tym blogu w sposób o wiele bardzie obszerny. Będą umieszczane testy polowe i recenzje sprzętu w trakcie realizacji różnych zadań.
Zapraszamy do przyszłej lektury!
Autor.
st. plut. ZS Jakub Zalewski
mł. chor. ZS Sebastian Turczyk