Serdecznie witam.
W tym artykule chciałbym opisać bliżej wyposażenie jakiego będą używać młodzi rekruci zaraz po przybyciu w nasze szeregi.
- Trochę historii wyposażenia podstawowego w JS1008.
- Idea wyposażenia czyli dlaczego taki a nie inny.
- Opis elementów jakie otrzymuje rekrut.
- Modernizacja planowana na kolejne lata.
- Tradycyjnie na początek troszkę suchych faktów. Na samym początku istnienia naszej JS, nie było czegoś takiego jak sprzęt dla rekrutów nazywanych w tamtym czasie uczestnikami. Ja we własnej osobie dołączyłem do „Strzelca” w okolicy 2002 roku i jedyne co otrzymaliśmy na stan to było kilka masek przeciwgazowych i 3 szt. używanych po dziś dzień gumowych replik AK-47, a dodam, że przez długi czas było nas około 30 osób. Generalnie pozyskanie w tamtych latach jakiegokolwiek sprzętu wojskowego było nie lada wyzwaniem, a takiego pochodzącego z armii zachodnich graniczyło z cudem.
Sytuacja się zmieniła bardzo mocno w latach 2003-2006 kiedy to dzięki pomocy mojego nauczyciela PO w Technikum Hotelarskim, pana Jana Zgiepa, udało się nawiązać bardzo owocną współpracę z Elbląską Obroną Cywilną. Pozyskaliśmy dzięki temu dość wiekowy sprzęt, ale bardzo pożyteczny i w dużej ilości. Dzięki temu wydarzeniu mogliśmy zacząć zabezpieczać naszych rekrutów w darmowy sprzęt co było bardzo ważne, bo wydatek kilkuset złotych dla wielu rodzin było dość sporym obciążeniem. Oczywiście zdajemy sobie z tego sprawę, iż prezentowane wyposażenie na foto powyżej raczej „szału nie robi” ale ma dwie mega ważne cechy: jest niezniszczalne oraz za darmo.
2. W obecnym czasie ten podstawowy sprzęt przeszedł delikatne modernizacje i jest wzbogacony o elementy zachodnie, jednak w dalszym ciągu pozostaje on praktycznie niezniszczalny, „pancerny”. Wydawanie go na stan ma też zgoła inny cel, ten sprzęt jest także bardzo ciężki, nieergonomiczny i niewygodny ale…… Rekrut który opanuje taki sprzęt i w późniejszym etapie otrzyma lub zakupi sobie sprzęt teraźniejszy, zaawansowany, będzie go cenił po stokroć bardziej i będzie o wiele skuteczniej osiągał postawione zadania. Kiedy strzelec nauczy się radzić sobie doskonale z najgorszym wyposażeniem, to co będzie w stanie osiągnąć posiadając sprzęt najnowszej generacji?
3. Całość wyposażenia rekruta składa się z wielu elementów. Większość z nich to wyposażenie Wojska Polskiego i jest jeszcze gdzieniegdzie używane na uczelniach wojskowych lub podczas służby przygotowawczej. Innymi słowy jest tego jeszcze cała masa w magazynach.
To co rekrut otrzymuje na start możecie podziwiać na dole na fotkach.
I – Jest to duża kieszeń zwana chlebakiem, lecz z pieczywem nie ma nic wspólnego. Służy do przenoszenia większej wielkości elementów wyposażenia które nie jest potrzebne pod ręką, na szybko. Zazwyczaj ląduje tam manierka, racje żywnościowe, drobny sprzęt obozowy. Wykonany z eleganckiego brezentu, całkowicie nie-wodoodporny ale za to długo schnie :-).
II- Ładownica do magazynków rodziny AK-47. Wykonana z identycznego materiału co chlebak oraz z tymi samymi świetnymi właściwościami. Prócz magazynków posiada małą kieszonkę na smar do broni i sprzęt do czyszczenia, czytaj: kawałki materiału .
III- Cały „kręgosłup” wyposażenia indywidualnego rekruta, czyli szelki oraz pas parciany. O ile o samym pasie nie da się powiedzieć zbyt wiele to same szelki noszą pieszczotliwą nazwę „Szelki-Dusicielki” i na ta nazwę w pełni zasługują. Otrzymały ją od żołnierzy LWP oraz WP, a powód był banalnie prosty. Otóż kiedy żołnierz był maksymalnie obciążony wyposażeniem na pasie, owe szelki posiadały dodatkowe zapięcie na wysokości szyi które pod wpływem ciężaru przesuwało się w górę i wręcz dusiło podczas marszu lub biegu. Spytajcie taty lub dziadka, napewno z sentymentem potwierdzą. Dodam, iż było to moje indywidualne wyposażenie na początku w „Strzelcu” za które zapłaciłem dużą część mojej wakacyjnej wypłaty, no ale było to jakieś 18 lat temu. Dalej wspominam z sentymentem 🙂
IV- Menażka- Wykonane z cennego aluminium urządzenie które pozwala już od blisko 100lat podgrzewać posiłki na wolnym ogniu, przygotowywać herbatę i generalnie żywić się. Mimo upływu czasu wzór tej menażki osobiście uważam za bardzo dobry, o wiele bardziej ergonomiczny i przemyślany niż obecne menażki okrągłe wykonane ze stali nierdzewnej, jak choćby zestaw od Helikon-Tex. Składają się z dwóch elementów, mniejszy służy do picia i można umieścić w jego końcu patyk i podgrzać zawartość w ognisku. Natomiast większa część posiada uchwyt za który można doczepić np do sznurka i gotować jedzenie nad ogniem.
Dodatkowym elementem i chyba najistotniejszym, jest AK-47 wykonany z gumy. Wygląda może troszkę komicznie kiedy kilkanaście osób „biega” po poligonie z gumową atrapą broni ale zapewniam, że jest to sprzęt ze wszech miar doskonały i szczerze polecam go każdej podobnej organizacji jak nasza. Jest wykonany z twardej gumy przez co jest praktycznie niezniszczalny (z dala od ognia ! ), posiada wagę zbliżoną do oryginału. Bez problemu radzi sobie przy treningu walki wręcz jak również nauczaniu podstaw bezpiecznego posługiwania się bronią.
Kolejnym elementem wyposażenia są niemieckie mundury polowe w kamuflażu „Flecktarn”. Niemieckie ponieważ dostępne są w dużych ilościach i są bardzo tanie. Dla naszych celów idealne, zwłaszcza, że sorty mundurowe lubią się dość szybko zużyć.
Ostatnimi już elementami są plecak, maska-gazowa, oraz pałatka.
Opiszemy tylko pałatkę, jako pozostałe dwa elementy są raczej znanego zastosowania.
Stosowana na tą chwilę pałatka, jest pałatką Wojska Polskiego, która jest jeszcze gdzieniegdzie użytkowana. Została głównie zaprojektowana do ochrony przed deszczem, co raczej słabo jej wychodzi, jednak posiada dodatkową funkcję. Mianowicie jest przenośnym schronieniem dla jednej osoby. Strzelcy w trakcie zajęć uczą się prawidłowego użycia pałatki jako schronienia co można podziwiać na poniższych fotkach.
To tyle jeśli chodzi o podstawowy sprzęt jaki zapewniamy wszystkim nowo przybyłym. Jeśli macie jakieś pytania dodatkowe lub interesuje was jakaś kwestia związana z naszą działalnością zapraszam do umieszczania info w komentarzach poniżej.
Wkrótce kolejne materiały z naszej działalności, recenzje sprzętu oraz opracowania szkoleniowe.
Zapraszamy do dalszej lektury.